Po novem delodajalec ponovno upravičen do povračila nadomestila plače delavcu za čas odrejene karantene,
a LE v primeru:
da delavcu ne more organizirati dela na domu in če ni odšel v državo, ki je bila v trenutku njegovega odhoda na rdečem seznamu.
Velikost nadomestila plače je odvisna od tega, ali se je delavec odpravil v državo iz rumenega ali zelenega seznama in ali je prišel v stik z okuženo osebo na delovnem mestu ali drugje.
Upravičen delodajalec
Le tisti delodajalec je upravičen do povračila izplačanih nadomestil plače delavcem, ki izjavi, da delavcu, ki mu je odrejena karantena ne more organizirati dela na domu.
Delodajalec mora izjavo priložiti k vlogi, ki jo vloži na zavodu za zaposlovanje.
V primeru, da je bila delavcu odrejena karantena zaradi odhoda v državo, ki je bila času njegovega odhoda na rdečem seznamu, delodajalec ni upravičen do povračila nadomestila plače.
Višina nadomestila
Delavec ima pravico do nadomestila plače v velikosti 80 % osnove v naslednjih primerih:
- ko se je odpravil v državo, ki je bila v času odhoda na zelenem ali rumenem seznamu in mu je ob prehodu meje nazaj v Slovenijo odrejena karantena, delodajalec pa zanj ne more organizirati dela na domu ali
- mu je bila odrejena karantena, ker je bil v stiku z okuženo osebo, do stika pa ni prišlo med opravljanjem dela za delodajalca, delodajalec pa zanj ne more organizirati dela na domu.
Če je delavcu odrejena karantena zaradi odhoda v državo, ki je bila v času odhoda na rdečem seznamu, v času odrejene karantene ni upravičen do nadomestila plače. V tem primeru namreč ne gre za višjo silo, zaradi katere bi delavcu pripadalo nadomestilo plače.
Odsotnost delavca, za katero mu ne pripada nadomestilo plače, bo delodajalec obračunal kot neplačano odsotnost ali pa se bo z delavcem dogovoril, da koristi neplačani dopust ali koristi ure.
V izjemnih primerih pa je delavec upravičen do nadomestila plače v velikosti polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot do 70 % minimalne plače tudi v primeru odhoda v državo iz rdečega seznama, in sicer v naslednjih primerih osebnih okoliščin:
- smrt zakonca, zunajzakonskega partnerja, otroka, posvojenca ali otroka zakonca ali zunajzakonskega partnerja,
- smrt staršev (očeta, matere, zakonca ali zunajzakonskega partnerja starša, posvojitelja),
- rojstvo otroka.
Povračilo nadomestila plače delodajalcu
[qodef_separator class_name=”” type=”normal” position=”center” color=”” border_style=”” width=”” thickness=”” top_margin=”” bottom_margin=””]Upravičeni delodajalci bodo lahko prejemali povračila nadomestil plače zaradi odrejene karantene traja najdlje za obdobje do 30. septembra 2020.
[qodef_separator class_name=”” type=”normal” position=”center” color=”” border_style=”” width=”” thickness=”” top_margin=”” bottom_margin=””]Delodajalec z vlogo uveljavi pravico do povračila izplačanih nadomestil plače, ki jo mora vložiti v elektronski obliki pri zavodu za zaposlovanje v tridesetih dneh od prvega dneva odsotnosti delavca zaradi odrejene karantene.
Delodajalec mora vlogi priložiti:
[qodef_separator class_name=”” type=”normal” position=”center” color=”” border_style=”” width=”” thickness=”” top_margin=”” bottom_margin=””]
kopijo odločbe o odreditvi karantene
izjavo, iz katere izhaja, da za delavca ni mogoče organizirati dela na domu,
[qodef_separator class_name=”” type=”normal” position=”center” color=”” border_style=”” width=”” thickness=”” top_margin=”” bottom_margin=””]