Šaranovičeva 21c Vir,
1230 Domžale, Slovenija

Pon in Pet: 9.00 – 12.00
Sreda: 13.00 – 17.00

Za obisk SPOT točke obvezno predhodno naročilo.

Search

Donacija: Pomen za Dajalca in Prejemnika

Donacija: Pomen za Dajalca in Prejemnika

Image by jcomp on Freepik

 

Donacija predstavlja pomembno področje v kontekstu pridobitne in nepridobitne dejavnosti, kot ga opredeljuje Pravilnik. Ta finančna ali materialna podpora predstavlja brezpogojno plačilo ali prispevek, ki ga organizacije, verske skupnosti, zbornice, sindikati, fizične ali pravne osebe namenijo drugim enotam, brez pričakovanja vračila ali obveznosti za dobavo izdelkov ali storitev. Donacije se uresničujejo, ko podjetje donira finančna sredstva določeni organizaciji, ne da bi pričakovalo kakršnokoli protiuslugo. Pomembno je razumeti, da prejemniki donacije nimajo nobene obveznosti do tistih, ki so donacijo podarili.

Dogovor o donaciji se običajno ureja s pogodbo ali drugim dokumentom. V takem dokumentu morajo biti jasno navedeni naslov in status organizacije, ki prejema donacijo, pa tudi namen, za katerega se sredstva zbirajo ter kako bodo ta sredstva porabljena.

Davčna obravnava donacij

Donacije pravnih oseb so obravnavane na področju davčnih obveznosti. Donacije same po sebi niso priznane kot davčno priznani odhodki. Kljub temu pa lahko podjetje, če je pravna oseba ali samozaposleni posameznik, izkoristi davčno olajšavo za donacije, kot to urejata Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2) in Zakon o dohodnini (ZDoh-2).

Donatorji lahko uveljavljajo naslednje olajšave:

  1. Splošna olajšava: Zmanjšanje davčne osnove za znesek izplačanih donacij za humanitarne, kulturne, športne, znanstvene, ekološke, verske in druge splošno koristne namene. To velja za donacije rezidentom Slovenije in rezidentom drugih držav članic EU, razen poslovnim enotam teh rezidentov, ki se nahajajo zunaj EU.
  2. Dodatna olajšava: Poleg splošne olajšave je možno zmanjšanje davčne osnove za dodatne donacije, kot so tiste za kulturne, športne namene ter donacije prostovoljnim društvom in programom vrhunskega športa.
  3. Kumulativnost: Olajšave za različne vrste donacij (splošne in dodatne) se kumulirajo, vendar z omejitvami.

Za zneske, ki ustreza 1 % davčno obdavčenega prihodka za splošno olajšavo, ter za zneske 0,2 % in 3,8 % za dodatne olajšave, morajo biti vse donacije v celotnem davčnem obdobju seštete.

Prejemniki donacij – pravne osebe in samozaposleni

Za prejemnike donacij – pravne osebe ali samozaposlene posameznike – so donacije obdavčljive kot prihodek.

Zakon o dohodnini

Za fizične osebe, ki prejemajo pomoč od organizacij z statusom humanitarne ali invalidske organizacije v javnem interesu na področju socialnega ali zdravstvenega varstva, je ta pomoč oproščena plačila dohodnine. Vendar pa, če organizacija nima ustreznega statusa, pomoči fizičnim osebam ni oproščeno plačila dohodnine.

Pomoč delodajalca zaposlenemu

V primeru, da delodajalec izplača delavcu solidarnostno pomoč, ta znesek do 2000 EUR ne vpliva na davčno osnovo.

Davek na dediščine in darila

Pri obdarovanju drugih fizičnih oseb se darila v obliki denarja obdavčijo le, če presežejo določen znesek (5000 EUR), razen pri nepremičninah.

Davek na dodano vrednost (DDV)

Donacije niso predmet obdavčitve z DDV. Donacija namreč ne predstavlja plačila za opravljanje storitev ali dobavo blaga.

Ostala obvestila

Skip to content