Šaranovičeva 21c Vir,
1230 Domžale, Slovenija

Pon in Pet: 9.00 – 12.00
Sreda: 13.00 – 17.00

Za obisk SPOT točke obvezno predhodno naročilo.

Search

Kaj prinaša nov predlog Zakona o delovnih razmerjih

Kaj prinaša nov predlog Zakona o delovni razmerjih

Image by pch.vector on Freepik

Vlada Republike Slovenije je nedavno potrdila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1). Spremembe, vključene v predlog novele ZDR-1, so namenjene prilagoditvi nacionalne zakonodaje pravu Evropske unije (EU) in izboljšanju delovnih pogojev ter pravic zaposlenih v Sloveniji.

1. Nekaj besed o ozadju

Spremembe v zakonu so odgovor na zahteve Direktive (EU) 2019/1152 Evropskega parlamenta in Sveta ter Direktive (EU) 2019/1158 Evropskega parlamenta in Sveta, ki obravnavata vprašanja preglednih in predvidljivih delovnih pogojev ter usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev. Slovenija se s tem pridružuje evropskim prizadevanjem za izboljšanje pravic delavcev in zagotavljanje boljših delovnih pogojev.

2. Novosti v zakonu

Nove spremembe zakona vključujejo naslednje ključne točke:

  • 5 dni neplačanega dopusta za oskrbo družinskih članov: Delavcem se uvaja dodatnih pet dni neplačanega dopusta za oskrbo ali nego družinskih članov ali oseb, s katerimi delavec živi v skupnem gospodinjstvu, in ki potrebujejo obsežnejšo nego in podporo iz zdravstvenih razlogov. Delavec mora obvestiti delodajalca o tej odsotnosti in predložiti ustrezna dokazila.
  • Plačan dopust za žrtve nasilja v družini: Žrtvam nasilja v družini se omogoča pet dni plačanega dopusta za urejanje zadev na centru za socialno delo, na sodiščih in za organizacijo stikov pod nadzorom ter druge potrebne aktivnosti. Za uveljavljanje te pravice je potrebno predložiti dokazila o ogroženosti zaradi nasilja v družini.
  • Zaščita pred odpovedjo zaposlitve: Delavcu se omogoča, da se na zahtevo izjavi o očitanih kršitvah, če mu je bilo podano pisno opozorilo pred odpovedjo. Delavec lahko za ta namen vključi tudi predstavnika delavcev ali druge pooblaščene osebe.
  • Krajši rok za odpoved: Rok, v katerem delavec ne sme ponovno kršiti pogodbenih ali drugih obveznosti po pisnem opozorilu delodajalca, se zmanjšuje s enega leta na šest mesecev.
  • Pravica do odklopa: Delavcu se zagotavlja pravica do odklopa, kar pomeni, da ga delodajalec v določenih časovnih okvirih ne sme klicati ali nadlegovati v času počitka ali dopusta. Ti ukrepi bodo podrobneje opredeljeni v kolektivnih pogodbah.
  • Pravica do druge oblike zaposlitve: Delavec ima pravico zahtevati drugo, predvidljivejšo in varnejšo obliko zaposlitve, če je na voljo. Delodajalec mora na zahtevo delavca podati obrazložen odgovor.
  • Informacije o delovnem razmerju: Delodajalec mora delavcu v pisni obliki zagotoviti informacije o delovnem razmerju, vključno s plačilom in pravico do usposabljanja.
  • Pravna varnost delavskih predstavnikov: Delavskim predstavnikom in sindikalnim zaupnikom se zagotavlja pravna varnost, vključno z zadržanjem učinkovanja odpovedi in višjim nadomestilom v primeru prepovedi opravljanja dela.
  • Poseben sklad za povračilo izplačanih nadomestil: Uvaja se možnost vzpostavitve posebnega sklada za povračilo izplačanih nadomestil delavcu, ko sodišče ugotovi, da je prenehanje pogodbe o zaposlitvi bilo zakonito.
  • Možnost sklenitve pogodbe o krajšem delovnem času: Delavcem z otrokom do osmega leta starosti se omogoča možnost predlagati sklenitev pogodbe o zaposlitvi za krajši delovni čas za določen čas. Dodatno se uvaja možnost dela s krajšim delovnim časom za oskrbovalce.
  • Nediskriminatorna subsidiarna odgovornost v okviru podizvajalstva: Naročnik storitve postane subsidiarno odgovoren za neplačilo plače delavcu s strani delodajalca podizvajalca v okviru gradbeniške dejavnosti.
  • Povečano nadomestilo plače agencijskim delavcem: Povečuje se nadomestilo plače agencijskim delavcem pri podjetjih, ko so poslani na čakanje, kar povečuje njihovo socialno varnost.

3. Zaključek

Spremembe Zakona o delovnih razmerjih, ki jih je potrdila Vlada Republike Slovenije, imajo za cilj izboljšanje delovnih pogojev, varnosti in pravic delavcev ter usklajevanje z evropskim pravom. Te spremembe prinašajo dodatno zaščito in pravice delavcem v različnih življenjskih situacijah ter izboljšujejo pravno varnost delavskih predstavnikov. Predlog novele bo zdaj obravnavan v zakonodajnem postopku, preden začne veljati kot zakon.

Vir: GOV.SI

Ostala obvestila

Skip to content