Nov evropski javni razpis za financiranje polnilne infrastrukture za alternativna goriva
Evropska komisija je objavila nov evropski razpis za sofinanciranje polnilne infrastrukture za alternativna goriva. Čeprav razpis ni prvenstveno namenjen malim podjetjem, imajo tudi ta možnost prijave ob soglasju države. Informacija je zanimiva za mala podjetja, ki se ukvarjajo s podporo tovrstni infrastrukturi, saj se bo v prihodnje na to temo investiralo.
Cilj razpisa je podpreti implementacijo infrastrukture za oskrbo z alternativnimi gorivi, kar bo pripomoglo k razogljičenju prometa po omrežju TEN-T. Razpis je namenjen sofinanciranju projektov za vzpostavitev infrastrukture za alternativna goriva za cestni, pomorski in zračni promet ter promet po celinskih plovnih poteh.
Instrument za povezovanje Evrope v novem razpisu za razvoj infrastrukture za oskrbo z električno energijo in vodikom nudi podporo tudi za vzpostavitev infrastrukture drugih vrst alternativnih goriv, kot npr. amoniak in metanol. Na voljo je 1 milijarda evrov sredstev za razpise v obdobju 2024 – 2025.
Podprti projekti vključujejo visokozmogljive električne polnilnice, vodikove polnilne postaje, polnilne postaje za težka vozila, infrastrukturo za oskrbo z električno energijo in vodikom na letališčih ter infrastrukturo za oskrbo z električno energijo ter skladiščenje amoniaka in metanola v pristaniščih.
Kateri projekti so upravičeni do financiranja?
Poleg podpore visokozmogljivim električnim polnilnicam in vodikovim polnilnim postajam, je sofinanciranje namenjeno tudi za podporo polnilnim postajam za težka vozila, infrastrukturi za oskrbo z električno energijo in vodikom na letališčih in infrastrukturi za oskrbo z električno energijo ter oskrbo z amonijakom in metanolom v pristaniščih.
Z drugo fazo razpisov na področju alternativnih goriv, želi Komisija podpreti cilje, ki so določeni v novi Uredbi za vzpostavitev infrastrukture za alternativna goriva, objavljeni 13. septembra 2023, (med drugim na zagotavljanje javno dostopne polnilne infrastrukture na glavnih prometnih koridorjih in vozliščih Evropske unije), kot tudi cilje, določene v Uredbi o zagotavljanju enakih konkurenčnih pogojev za trajnostni zračni prevoz, objavljeni 18. oktobra 2023 in Uredbi o uporabi obnovljivih in nizkoogljičnih goriv v pomorskem prometu, objavljeni 13. septembra 2023.
Podpora se dodeljuje v obliki:
- prispevkov na enoto za infrastrukturo za polnjenje lahkih in težkih električnih vozil,
- fiksnega odstotka upravičenih dejanskih stroškov za infrastrukturo za polnjenje vodika, električnega polnjenja ali infrastrukturo za polnjenje vozil/plovil z amonijakom/metanolom v TEN-T pristaniščih (30 odstotkov Splošna in 50 odstotkov Kohezijska ovojnica).
Na razpis se lahko prijavijo:
- ena ali več držav članic;
- z dovoljenjem držav članic, kjer se projekt izvaja, tudi mednarodne organizacije, javni ali zasebni organi, ustanovljeni v državi članici EU.
V okviru razpis Infrastruktura za alternativna goriva (ang. Alternative Fuel Infrastructure Facility – AFIF), ki ga je Evropska komisija objavila 29. februarja 2024, so predvideni trije roki za oddajo projektnih prijav:
- rok: 24. september 2024
- rok: 11. junij 2025
- rok: 17. december 2025
Projektne predloge je potrebno preko portala za Financiranje in razpise oddati v navedenih rokih do 17. ure po srednjeevropskem poletnem času.
Finančna podpora iz razpisa za IPE alternativna goriva je namenjena zrelim projektom, ki so prejeli pismo o odobritvi financiranja s strani nacionalnega izvajalskega partnerja ali javne ali zasebne finančne institucije s sedežem v EU.
Prijavitelji, ki bodo projekt izvajali na območju Republike Slovenije, morajo pridobiti soglasje pristojne države članice. V ta namen mora biti vloga posredovana na Ministrstvo za infrastrukturo. Vlogo z vidika resorno pristojnega področja pregleda Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo na poziv Ministrstva za infrastrukturo, ki je nacionalna kontaktna točka za sredstva Instrumenta za povezovanje Evrope na področju prometa.
Za pravočasno pridobitev soglasja države članice morajo popolne prijavne obrazce oddati Finančnemu sektorju – Oddelek za evropska sredstva najkasneje en mesec pred posameznim rokom za oddajo vlog na Evropsko komisijo.
Informacije o tem, kako se prijaviti na razpis in kje najti več informacij, so na voljo na uradni spletni strani programa IPE. Tam bodo prijavitelji našli vse potrebne smernice, obrazce in navodila za pripravo in oddajo svojih predlogov, ki jih morajo predložiti elektronsko preko sistema elektronske oddaje predlogov na portalu za financiranje in razpise Evropske komisije. Prijave se oddajajo v angleškem jeziku.
Več informacij o projektu je TUKAJ.
Vir: OZS