Za gospodinjstva, ki uporabljajo večje porabnike električne energije, kot so toplotne črpalke ali električna vozila, bo smiselno premakniti porabo v časovna obdobja z nižjimi tarifami, da bi se izognili višjim stroškom. Več bodo plačevali tudi tisti z lastnimi sončnimi elektrarnami, saj so te doslej bolj obremenjevale omrežje, kot so plačevali za njegovo uporabo.
Agencija za energijo priporoča, da gospodinjstva v prehodnem obdobju, ki bo trajalo dve leti, ne spreminjajo obračunske moči, saj preseganje te moči v tem obdobju ne bo zaračunano.
Pri poslovnem odjemu bodo spremembe bolj raznolike. Stroški omrežnine bodo za nekatere poslovne odjemalce nižji, za druge pa višji, odvisno od tipa odjema. Strošek omrežnine bo imel večji vpliv na končne stroške pri odjemalcih na srednji in visoki napetosti, vendar agencija meni, da to ne bo bistveno vplivalo na konkurenčnost teh podjetij, saj ostaja omrežnina v Sloveniji ena najnižjih v Evropski uniji.
Godina in Aleksander Mervar, direktor Elesa, sta prav tako opozorila, da se bodo stroški lahko povišali po letu 2027, če ne bo evropskih sredstev za obnovo omrežja.