Ministrstvo za finance je v javno obravnavo dalo predlog Zakona o elektronskih plačilnih sredstvih, ki bo potrošnikom omogočil širši spekter načinov plačevanja pri ponudnikih blaga in storitev. Zakonodajni predlog bo uvedel obveznost, da morajo ponudniki omogočiti vsaj eno elektronsko plačilno sredstvo, kot so plačilne kartice, mobilna plačila ali direktne obremenitve. Predlog zakona pa poudarja, da ta sprememba ne bo vplivala na pravico potrošnikov, da še vedno lahko izberejo plačilo v gotovini.
Cilj: širša izbira plačilnih sredstev
Ministrstvo za finance si z novim zakonom prizadeva omogočiti potrošnikom večjo izbiro pri načinu plačevanja. Predlog zakonodaje sledi trendom digitalizacije in razvijajočega se plačilnega trga, kjer se elektronska plačila že širijo na številnih področjih, vključno z vsakodnevnimi nakupi, spletnimi storitvami in digitalnimi vsebinami.
Za elektronska plačilna sredstva bo zakon določal širok spekter možnosti, vključno z debetnimi in kreditnimi karticami, karticami z odloženim plačilom, predplačniškimi karticami, elektronskim denarjem ter takojšnjimi plačili, kot je na primer plačevanje preko storitev, kot je Flik. Zakon bo omogočal tudi preprostejše plačevanje z uporabo mobilnih naprav, česar so se številni potrošniki že navadili v zadnjih letih.
Obveznost sprejemanja elektronskih plačil
Po predlogu zakona bi ponudniki blaga in storitev – tako fizični kot spletni – morali omogočiti plačilo z vsaj enim elektronskim plačilnim sredstvom. Pomembno je, da bodo potrošniki jasno in nedvoumno obveščeni o možnosti uporabe teh plačilnih sredstev pri vsakem nakupu, bodisi v trgovini bodisi na spletu.
Vendar pa predlog zakona predvideva tudi nekaj izjem. Elektronskega plačila ne bo treba omogočati ponudnikom, katerih letni prihodki ne presegajo 10.000 evrov, pa tudi tistim, ki nimajo dostopa do internetne povezave. Za ponudnike, ki se bodo morali prilagoditi novi ureditvi, je predvideno enoletno prehodno obdobje, v katerem bodo lahko postopoma uvajali spremembe.
Javna obravnava in nadaljnji postopki
Predlog zakona je trenutno v fazi javne obravnave, ki bo trajala do 6. decembra 2024. V tem obdobju imajo vsi zainteresirani pravico oddati svoje komentarje in pripombe preko portala eDemokracija. Po zaključku javne obravnave bo sledilo medresorsko usklajevanje, pri katerem bodo upoštevani vsi zbrani odzivi, da bi zakonodaja ustrezala potrebam potrošnikov in podjetnikov.
Kratkoročni in dolgoročni cilji
Z uvedbo zakona o elektronskih plačilnih sredstvih se Slovenija pridružuje evropskim in globalnim prizadevanjem za širitev uporabe digitalnih plačil in izboljšanje plačilne infrastrukture. Zakon ne le da bo izboljšal udobje potrošnikov, ampak tudi spodbudil trgovce k večji digitalizaciji in modernizaciji svojih plačilnih sistemov. To pa pomeni, da bo Slovenija bolj pripravljena na prihodnost, kjer bodo elektronska plačila prevladovala v vsakodnevnem poslovanju.
Za več informacij in oddajo svojih komentarjev na predlog zakona obiščite portal eDemokracija.
Foto: ijeab on Freepik